Implantologia

Wzrost świadomości pacjentów, ich zapotrzebowań oraz nowe technologie i rozwiązania pozwoliły na wyodrębnienie w stomatologii dziedziny, jaką jest implantologia.

W naszej Klinice oferujemy Państwu przede wszystkim implanty producenta Osteoplant, ale wykorzystujemy również systemy Branemark, Alpha-Bio oraz 3I.

Implanty w pytaniach i odpowiedziach

foto-usmiech

Czy implant to sztuczny ząb?

Implant ma za zadanie zastąpić utracony korzeń zęba. Po okresie gojenia na implancie osadzona zostanie korona zęba.

Czy istnieje możliwość wykonania dwóch zębów na jednym implancie?

foto-implantIstnieją sytuacje kiedy planowana ilość implantów może być mniejsza od ilości zębów – to jednak nie jest zasadą, a decyzja podejmowana jest indywidualnie. Przykładem takiego wariantu jest brak 3 zębów – w tej sytuacji zwykle wystarczają 2 implanty, na których odbudowane zostają 3 zęby.

Ile implantów trzeba zastosować w przypadku całkowitego bezzębia?

W przypadku uzupełnień protetycznych mocowanych na stałe w jamie ustnej zwykle stosuje się od 6 do 8 implantów odpowiednio dla żuchwy i szczęki. Istnieją również metody postępowania wymagające mniejszej ilości implantów, jednak w takiej sytuacji proteza może być wyjmowana z ust.

Czy moje nowe zęby będą wyglądać naturalnie?

foto-szczekaTak. Dobrze wykonana praca chirurgiczno-protetyczna pozwoli Państwu cieszyć się nowymi zębami, które trudno będzie odróżnić od zębów naturalnych, a wszystko to dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów ceramicznych, które perfekcyjnie komponują się z naturą.

Czy zabieg wszczepienia implantów jest bolesny?

foto-szczekaZabieg wszczczepienia implantu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i dlatego jest zabiegiem bezbolesnym. Po zabiegu możliwe jest pojawienie się miejscowego obrzęku i przejściowego bólu. Wszelkie dolegliwości pozabiegowe można uśmierzyć stosując odpowiednie leki zaordynowane przez lekarza. W przypadku bardzo rozległych zabiegów implantologicznych dopuszczalne jest stosowanie znieczulenia ogólnego.

Jak powinno się dbać o zęby osadzone na implantach.

foto-szczekaZęby osadzone na implantach wymagają takiej samej higieny jak zęby naturalne, a jakość tych zabiegów wymiernie wpływa na trwałość efektów leczenia.

Czy istnieje prawdopodobieństwo niepowodzenia zabiegu?

foto-szczekaDługoterminowe badania wykazują że, przy dzisiejszej zaawansowanej technice implantacji ryzyko niepowodzenia zabiegu jest bardzo niewielkie. a statystyki mówią, że prawdopodobieństwo osiągnięcia pełnego sukcesu przekracza 95%.

Czy istnieją przeciwwskazania do implantacji?

foto-szczekaAktualnie przeciwwskazania do podjęcia leczenia implantologicznego są bardzo wąskie, a generalnie dzielą się na: związane z ogólnym stanem zdrowia oraz miejscowe determinowane budową szczęki i żuchwy. W grupie przeciwwskazań ogólnych wyróżnia się choroby układowe, choroby przebiegające ze zmniejszeniem odporności, radioterapię, palenie tytoniu czy niestabilną cukrzycę. Stan miejscowy pacjenta warunkujący możliwości implantacji przede wszystkim dotyczy stopnia zaniku kostnego w miejscach braków zębów. Jednak stosowane dziś powszechnie techniki rekonstrukcji kości dość istotnie zmniejszyły rolę tego czynnika.

Implanty dentystyczne - rewolucja czy mit napędzany oczekiwaniami medycznego cudu?

foto-implantPrzemierzając historię ludzkości na każdym jej kroku napotykamy tendencję do naśladowania natury będącą inspiracją do największych odkryć. Problem utraty uzębienia, a w ślad za tym idące próby jego zastąpienia przewijają się w historii od kilku tysięcy lat. Znaleziska z czasów kultury Majów, z terenów Bliskiego Wschodu, Europy Zachodniej i Azji dowodzą wielkiej determinacji i pomysłowości w próbach rozwiązania zębowego problemu. Kości zwierzęce, perły, kość słoniowa, metale szlachetne czy ceramika od dawien służyły ludziom do wykonawstwa sztucznych odpowiedników zębów. W akcie desperacji, nie mogąc znaleźć złotego środka w XVIII w. w Europie dopuszczalną metodą staje się tzw replantacja polegająca na wszczepieniu zęba pobranego odpłatnie od innej osoby. Na odkrycie, które stało się krokiem milowym w rozwoju współczesnej implantologii trzeba było czekać jeszcze do połowy XX wieku. Nie naukowa dedukcja i wyrafinowany eksperyment doprowadziły do przełomowego odkrycia, ale przypadek. Branemark - szwedzki ortopeda badając zjawiska gojenia kości przypadkowo zaobserwował, iż tytanowe elementy mikroskopu podczas długotrwałego kontaktu z żywą kością tworzyły wyraźny, pełnowartościowy zrost. Zjawisko odkryte przez Branemarka, zwane osseointegracją, dało początek prawdziwej rewolucji. Współczesny implant to zwykle nic innego jak tytanowa śrubka, która umieszczona w kości szczęki lub żuchwy pełni rolę łącznika lub kotwicy, między sztucznymi zębami, a kostnym podłożem. Fenomen implantologii polega na tym, że organizm ludzki w żaden sposób nie odnajduje w tytanowym wszczepie cech ciała obcego, a tym samym nie wywołuje żadnej reakcji obronnej. Praktycznym skutkiem jest niczym nieskrępowane narastanie kości i połączenie z implantem. Dlatego też osoby, które poddały się wszczepieniu "sztucznego zęba" twierdzą, że stał się on integralną częścią ich organizmu, a obecność wszczepu jest tak naturalna jak posiadanie własnego, stałego zęba.

Definicje i ciekawostki

Wg badań statystycznych w Europie około 45 % ludzi po 65 roku życia oraz 5 % w przedziale 35 - 64 lata cierpi na bezzębie. Osobom po 65 roku życia z zachowanym częściowo uzębieniem średnio brakuje aż 10 zębów na 28. Korona protetyczna jest protezą odtwarzającą pod względem czynności i wyglądu pojedyńczą koronę naturalnego zęba. Osadzana jest na stałe za pomocą cementu na odpowiednio oszlifowanym zębie własnym, metalowym wkładzie koronowo-korzeniowym lub główce implantu. Najbardziej kosmetyczne korony wykonywane są z ceramiki (tzw porcelany) Most to proteza odtwarzająca brak zębowy osadzona na stałe na sąsiadującej z luką oszlifowanych zębach własnych lub główkach implantów tzw filarach. Implant wewnątrzkostny pełni rolę korzenia zęba, zwykle posiada kształt śruby, wykonany jest z tytanu, który jest metalem obojętnie traktowanym przez organizm człowieka. W tkance kostnej ulega ścisłemu połączeniu z nią stanowiąc "fundament" dla zamocowania korony lub mostu protetycznego.

Informacje w zakładce Implanty pochodzą z serwisu producenta:

osteopland